×
Ta strona używa ciasteczek (ang. cookies). Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce - kliknij tutaj...

Bibliografia WWW

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NOWYM KATALOGIEM BIBLIOGRAFII:

Kliknij tutaj

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!

Windykacja w MBP!

W celu odzyskiwania wierzytelności Biblioteka podpisała umowę z firmą windykacyjną. Więcej...

Bierzemy udział

Współpracują z nami

Napisali o nas

 • 6 marca 2017  |  Nowiny Zabrzańskie

  Ministerstwo zapłaci, biblioteka zrealizuje

  Nowiny Zabrzańskie

  Tekst ukazał się w „Nowinach Zabrzańskich” nr 9 (1135) z dnia 2.03.2017 r.

 • 3 marca 2017  |  Nowiny Zabrzańskie

  Zabrzanin przeczytał przeciętnie prawie 3 książki

  Nowiny Zabrzańskie

  Prawie 450 tysięcy wypożyczonych książek, blisko 230 tysięcy odwiedzin czytelników i ponad 2 tysiące pożyczonych gier – tak wygląda rok 2016 w statystykach Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 • 10 listopada 2016  |  Nowiny Zabrzańskie

  Historia miasta według księdza Knosały

  Nowiny Zabrzańskie

  Po raz pierwszy ukazała się po polsku monografia ks. Józefa Knosały „Historia miasta Zabrze”, w tłumaczeniu Bernarda Szczecha, byłego dyrektora zabrzańskiego Muzeum Miejskiego. Promocja tej książki odbędzie się w środę, 16 listopada, o godz. 17.00, w Zespole Szkół nr 18 w Kończycach, przy ul. Konrada Sitki 55.

 • 10 listopada 2016  |  Polska Dziennik Zachodni

  Wspominając prof. Weigla

  Polska Dziennik Zachodni

  Największą zaletą ludzi wielkich zawsze była ich skromność i pokora. Ona świadczyła o ich stosunku do życia, tego co robili i co osiągnęli. Takim niezwykłym polskim uczonym i geniuszem w dziedzinie biologii był profesor Rudolf Weigl. To postać wyjątkowa pod każdym względem.

 • 10 listopada 2016  |  Nowiny Zabrzańskie

  Człowiek, który ratował życie dzięki wszom

  Nowiny Zabrzańskie

  Rudolf Weigl nie bał się śmierci, choć na niego i mu współczesnych czyhała często. Takie były czasy. Statystyki szacują, że z jej objęć wyrwał blisko 2 mln ludzi. Kim był? Polakiem wielokrotnego wyboru, biologiem, który opracował skuteczną szczepionkę przeciw tyfusowi plamistemu, naukowcem bez dylematów moralnych wtedy, gdy należało wybierać między życiem innych, a ortodoksyjną odmową współpracy z okupantami.

 • 10 listopada 2016  |  Głos Zabrza i Rudy Śląskiej

  Nasz Schindler

  Głos Zabrza i Rudy Śląskiej

  Był skromny, nie lubił rozgłosu ani oficjalnych przyjęć – tak o Rudolfie Weiglu, wynalazcy szczepionki przeciw tyfusowi mówiła na spotkaniu z mieszkańcami w Miejskiej bibliotece Publicznej jego wnuczka, zabrzanka, psycholog Krystyna Weigl-Albert. – Pamiętam go jako takiego ciepłego dziadka, który opowiadał o swoich niezwykłych podróżach i pasjach. Był z zamiłowania przyrodnikiem, wakacje spędzał z rodziną w odludnej wsi w Karpatach. Tam badał florę i faunę, wędkował i oddawał się łucznictwu. Dopiero dużo później, gdy dorosłam, dotarło do mnie, iż był wielkim naukowcem i wielkim człowiekiem. I jak wiele dramatów przeżył…

 • 3 listopada 2016  |  Nowiny Zabrzańskie

  Spotkanie z autorami biografii Kukuczki

  Nowiny Zabrzańskie

  „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego to nie tylko portret legendarnego himalaisty, ale też przejmująca opowieść o determinacji i górach, o granicach ryzyka, które bywają granicami człowieczeństwa. 17 listopada w Czytelni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu odbędzie się spotkanie z autorami jednej z najlepszych polskich książek 2016 roku. Początek o godz. 17.00.

 • 3 listopada 2016  |  Głos Zabrza i Rudy Śląskiej

  Na pustyni

  Głos Zabrza i Rudy Śląskiej

  Firma Bernardinum (drukuje książki podróżnicze takich autorów jak Elżbieta Dzikowska czy Wojciech Cejrowski) wydała zbiór artykułów Andrzeja Kernera, które powstały po jego podróżach m.in. do Turcji, Syrii i Turkmenistanu. Książka ma walor nie tyle turystyczny (trudno o niej mówić w przypadku dwóch ostatnich wymienionych miejsc), co raczej poznawczy i duchowy. Autor jest dyrektorem opolskiego oddziału Gościa Niedzielnego i jego teksty ukazywały się właśnie w tym tygodniku.

 • 3 listopada 2016  |  Nowiny Zabrzańskie

  O walce z tyfusem i Niemcami

  Nowiny Zabrzańskie

  Promocja książki Arthura Allena „Fantastyczne laboratorium doktora Weigla. Lwowscy uczeni, tyfus i walka z Niemcami”, opowiadającej niezwykłą historię powstania szczepionki przeciw tyfusowi, odbędzie się w czwartek (3.11) w Czytelni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Gościem specjalnym będzie wnuczka dr. Rudolfa Weigla – Krystyna Weigl-Albert. Początek o godz. 17.00.

 • 3 listopada 2016  |  Głos Zabrza i Rudy Śląskiej

  Czytaj, pstrykaj

  Głos Zabrza i Rudy Śląskiej

  Biblioteka Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 11 (ul. Sienkiewicza) oraz Filia Nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu organizują konkurs fotograficzny W Zabrzu dobrze mi się czyta. Tematyką konkursu są różnorodne przejawy czytelnictwa mieszkańców naszego miasta. Każda praca musi przedstawiać osoby czytające, a w tle rozpoznawalne powinno być Zabrze. Regulamin i oświadczenie są dostępne w szkolnej bibliotece i tam też do 15 listopada można składać prace. Ze szczegółami konkursu można zapoznać się na stronie GlosZabrze24.pl/kultura.

1 2 34 35

Instytucje kultury

Muzeum Górnictwa Węglowego Teatr Nowy
Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu Muzeum Miejskie w Zabrzu 
Miejski Ośrodek Kultury Filharmonia Zabrzańska
Skansen Górniczy "Królowa Luiza"  Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO

Polecamy

Biblioteka bierze udział w zatwierdzonym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programie Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek".

* * *

W roku 2016 ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanych MBP w Zabrzu w wysokości 109 913,00 zł zakupiono 5739 woluminów (w tym 76 audiobooków).

Nasze publikacje