Kwiecień 2024


2 Kwi

Dni Papieskie

Wystawy

Wystawa okolicznościowa z okazji miejskich obchodów Dni Papieskich

4 Kwi

Spotkanie autorskie z Markiem Blautem i promocja książki „Spisek IQ”

Spotkania autorskie

Marek Blaut – Ślązak z lwowskimi genami. Z wykształcenia jest prawnikiem, ale pracował rów-nież jako górnik, piekarz, dziennikarz czy realizator filmów edukacyjnych. Zadebiutował powie-ścią political fiction „Dolina-4” (2004). Wydał trzy tomy felietonów społeczno-obyczajowych: „Jezd doże” (2005), „Zapiski” (2013) oraz „Ludzie, ludzie” (2017), które publikowane były na łamach „Dziennika Zachodniego”. W 2019 r. pod pseudonimem J.M. Zły wydał powieść satyrycz-ną „System”.
Spotkanie realizowane w ramach projektu „Kryminalne zagadki Śląska vol. 6”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

8 Kwi

Egzotycznie

Wystawy

„Egzotycznie” – wystawa członków Gr 18-Obsydian

8 Kwi

Baśnie i legendy polskie

Wystawy

Wystawa prac pokonkursowych z Przedszkola nr 23

8 Kwi

„Pierwszy człowiek”, James R. Hansen

Dyskusyjny Klub Książki

Pierwsza autoryzowana biografia Neila Armstronga, człowieka, którego jeden „mały krok” zmienił historię.
Jego legenda rozpoczęła się w 20 lipca 1969 roku, gdy jako dowódca misji Apollo 11 stanął na Księżycu i wypowiedział słynne zdanie:
Spokojny i bezpretensjonalny. Choć to on dowodził załogą, która podjęła pierwszą daleką wyprawę w kosmos, nie lubił być nazywany „Pierwszym Człowiekiem” i zawsze podkreślał, że misja była zespołową pracą ponad 400 tysięcy Amerykanów. Dumny z roli, jaką odegrał, nigdy nie przekuł jej w maszynkę do zarabiania pieniędzy.
Fascynująca biografia, która pokazuje nie tylko życie Armstronga, ale i wartość jego dokonań dla całej ludzkości. Poznajemy człowieka zaangażowanego, pełnego poświęcenia, pewnego siebie i stanowczego, ale zawsze szanującego innych, lojalnego i skromnego optymistę, który unikał rozgłosu.

9 Kwi

Strefa Młodych

Inne

Oficjalne otwarcie dedykowanej strefy przygotowanej przez młodzież dla młodzieży w Filii nr 19.

Dofinansowanej w ramach projektu „Biblioteka dla wszystkich. #mojemiejsce”. Projekt jest realizowany przez FRSI w partnerstwie z Save the Children International.

11 Kwi

Spotkanie autorskie z Andrzejem Kałużą i promocja książki „Polskie ślady w Niemczech”

Spotkania autorskie

Andrzej Kałużą – współautor publikacji, pracownik naukowy związany z Instytutem Spraw Polskich w Darmstadt

„Polskie ślady w Niemczech” to leksykon śladów polskich, ale jednocześnie odkrycie ciekawych i najczęściej nieznanych szczegółów w formie krótszych i dłuższych esejów kilkunastu autorek i autorów. To także propozycja odczytania na nowo kultury niemieckiej, jej historii, rozwoju. Bez polskich śladów, przykładów polsko-niemieckiej symbiozy nie jest pełna, zrozumiała, czytelna. Zebrane w książce hasła przyciągają uwagę ciekawie prowadzoną narracją, która informuje, czasem bawi, czasem dziwi, a zawsze w jakiejś mierze zaskakuje.

18 Kwi

Spotkanie autorskie z Aleksandrą Rak

Spotkania autorskie

Aleksandra Rak – prywatnie mama, żona i przyjaciółka. W swoich powieściach porusza głównie tematy rodzinne, które opisuje w sposób delikatny i czuły. Potrafi zaczarować czytelnika i wprowadzić go w świat, z którego nie chce wychodzić. Nie bez powodu nazywana „mistrzynią relacji i więzi międzyludzkich”. Autorka ponad 20 książek, w tym m.in. cyklu "Szept Anioła" oraz "Herbaciarnia pod Jaśminem".

29 Kwi

Finisaż wystawy „Egzotycznie

Wernisaże

Finisiaż wystawy „Egzotycznie” – wystawa prac zbiorowych Grupy 18-Obsydian